Accolades

Congratulations to the following CEE Students!

2016 AZ State Science Fair Qualifiers:
Tristan Dugger
Cameron Gaffney
Gabriel Estrada-Taylor
Daksitha Ganesh
Jack Carty
Parker Pietz
Savanna Brewer
Amanda Chiriboga
Isabella Kelton
2015-2016 Show Choir:
2015 Music in the Parks at Magic Mountain
Middle School First Place & Superior rating
2015 Music in the Parks at Magic Mountain
Overall First Place & Superior rating
2016 Music in the parks at Universal Studios
Middle School First Place & Excellent rating
2016 You Be the Chemist Qualifiers:
Natalee Sweet
Kiera Elliott

AZ Law Essay:

Max Martinez – 3rd place in state

Israel Zaldivar – 1st place in state

Micah McMains – 2nd place in state

All winners attended an awards ceremony where they received their awards, got a tour of the AZ Supreme Court, and met the AZ Supreme Court Chief Justice!

Broadcom Award

Laura Gromko – Broadcom Award Winner

The Broadcom award is given to 6th, 7th, and 8th grade students who get First place at the State Science Fair!

Arizona Science and Engineering Fair

Behavioral and Social Sciences

Marybeth Ondulich – 2nd place in state

Cellular and Molecular Biology

Lauren Betts – 4th place in state

Chemistry

Bethany Brungard – 3rd place in state

Caitlyn Hawley – 3rd place in state

Engineering

Lauren Crane – 1st place in state

Environmental Sciences

Kyla Jackson – 4th place in state

Medicine and Health Sciences

Laura Gromko – 1st place in state

Taylor Goodman – 3rd place in state

Physics and Astronomy

Hailey Edwards – 3rd place in state

Plant Sciences

Connor Roberts – 4th place in state

Mariam Khalil – 4th place in state

Student Corner


This section of our website is dedicated to sharing the collective student “voice”. We feel that it’s extremely important to give each of our students an opportunity to let their voice be heard in a larger forum.

Visit Student Corner >


Contact Us

Center for Educational Excellence
Phone: (480) 632-1940


Opening Hours:
Monday-Friday: 7am to 6pm





bottom